Sfânta Mănăstire Prislop se află la 13 km de oraşul Haţeg şi la 16 km de municipiul Hunedoara.

Este amplasată într-o zonă pitorească, la altitudinea de 580 m, într-o poieniţă străjuită de culmile domoale ale Munţilor Poiana Ruscă (Dl. Prislop 778 m). Prin curtea mănăstirii trece pârâul Silvaş (Slivuţ), afluent de stânga al Streiului, care străbate şi satele aflate mai jos de mănăstire: Silvaşu de Sus (la 3 km) şi Silvaşu de Jos (la 6 km) prin care orice pelerin dornic să ajungă la sfânta mănăstire va trebui să treacă.
Posibilităţi de acces:

Dinspre Hunedoara se merge pe traseul: Hunedoara – Silvaşu de Jos – Silvaşu de Sus – Sf. Mănăstire Prislop. Drumul este asfaltat, trece peste Dealurile Hunedoarei pe interfluviu, oferind o panoramă deosebită.

Dinspre Haţeg se parcurge traseul: Haţeg – Silvaşu de Jos – Silvaşu de Sus – Sf. Mănăstire Prislop. Şi acest drum este asfaltat pâna la poarta mănăstirii.  Pentru cei care nu dispun de un autoturism propriu sau care nu vin în grup organizat cu autocare la mănăstire, accesul este mai dificil, deoarece nu există autobuze de legatură oraşe – mănăstire.

manastirea-Prislop-3 prislop03